Ciągniki ewakuacyjne ISU-T i CZ-IS w WP

Ciągniki ewakuacyjne ISU-T i CZ-IS w WP

Postautor: Artur Massloch » 20 maja 2019, 20:18

Witam,

poszukuję informacji o pancernych ciągnikach ewakuacyjnych powstałych na bazie wycofywanych dział samobieżnych ISU-122 / 152.
Moja wiedza bazuje głównie na starym klasyku - książce J. Magnuskiego "Wozy bojowe LWP" oraz artykule J. Kajetanowicza "Prace nad rozwojem sprzętu pancernego w Polsce - przegląd lat 1955-1990" z Poligonu. Zatem, żeby nie przepisywać, nie będę pisał co wiem, tylko skupię się na nurtujących mnie pytaniach.

Czy ktoś wie ile i jakich latach powstawały w/w pojazdy w Siemianowicach Śląskich i jednostkach wojskowych z kompletów przygotowanych przez ten zakład? Chodzi zarówno o prostszą wersję powstałą poprzez pozbawienie uzbrojenia dział samobieżnych (ISU-T), jak i tą drugą, wyposażoną już w specjalistyczne wyposażenie, czyli CZ-IS?

W jakich jednostkach były używane i w jakich latach?
Może ktoś posiada jakieś zdjęcia, choć jest ich z pewnością bardzo mało...

Tym większą radością były zdjęcia, na które natknąłem się jakiś czas temu w necie, przedstawiające ISU-T o nazwie własnej "RAK" w Kraśniku Fabrycznym w 1964 r., wykorzystywane przy przesuwaniu 37 tonowego kamienia, który miał stać się pomnikiem XX-lecia. W gazecie podano, że pojazd pochodził z jednostki z Lublina (jakiej?).

Może ktoś posiada informacje, zdjęcia w tym niszowym temacie?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Artur Massloch

Wróć do Sprzęt, technika wojskowa