Amerykańskie wojska lądowe AD 2013

Forum służy wymianie wiedzy i załączników na temat aktualnych zagadnień.

Amerykańskie wojska lądowe AD 2013

Postautor: Konrad Banach » 22 lut 2008, 19:29

W zasobach forum zamieszczam dwuczęściowe opracowanie dot. docelowego modelu organizacyjnego amerykańskich wojsk lądowych w 2013 roku. Opracowanie obejmuje notki dot. planów utworzenia danej jednostki oraz informacji o stanie zaawansowania jej tworzenia. Przy opracowaniu opieram się na różnorodnych opracowaniach. Punktem wyjścia jest prezentacja z 26 września 2005 roku przygotowana przez US Army Center Military History pt. „Unit designations in the Army Modular Force” [w opracowaniu używam skrótu UDAMF] Uzupełnieniem jej w odniesieniu do spraw organizacyjnych Gwardii Narodowej jest inna prezentacja pt. „Unit designations in the Army National Guard Modular Force”. Kolejnym opracowaniem wprowadzającym zasadnicze zmiany w stosunku do koncepcji z września 2005 roku jest opracowanie pt. „Army Modernization Plan” z lutego 2006 roku, zwłaszcza Annex B: Organizations [AMP 2006] oraz „Army Modernization Plan 2007” [AMP 2007]. Dodatkowymi źródłami wykorzystanymi w opracowaniu są strony internetowe poszczególnych jednostek oraz informacje pochodzące z amerykańskiej prasy wojskowej oraz prasy lokalnej, budżet US Army na FY 2007 i FY 2008, ksiązki telefoniczne i adresowe poszczególnych garnizonów, rodzajów wojsk lub jednostek stanowych. W przypadku niektórych stanów powstały opracowania o docelowej strukturze organizacyjnej Gwardii Narodowej (np. New Hampshire, South Dakota, Wyoming, Texas].
Wykorzystywany materiał jest bardzo niejednorodny: od dokładnych opracowań do krótkich notek, potwierdzających istnienie danej jednostki. Wykorzystuję także materiały z konferencji prasowych. Ostatnia dotycząca nowych planów, o której wiem i której prelegentem był gen. Cody, odbyła się w połowie grudnia 2007 roku. Zaprezentowane tam plany przewróciły do góry nogami poprzednie plany organizacji armii czynnej.

W polskiej prasie ukazało się wprawdzie kilka artykułów dot. ww. zagadnienia. Niestety podają one częściowo dane nieaktualne już w chwili publikacji, a w niektórych przypadkach wręcz podają błędne informacje. Zastrzeżenie to dotyczy także wielu informacji zamieszczonych na stronach internetowych. Trzeba bowiem powiedzieć, że na oficjalnych stronach U. S. Army www.army.mil, czy też na http://www.globalsecurity.org/military/agency/army/index.html podawane są nieaktualne informacje. Powielanie ich w Polsce wprowadza tylko zamieszanie. Nie twierdzę przy tym, że przedstawiony materiał jest już pełny i aktualny. Wręcz przeciwnie. Proces zmian organizacyjnych w armii amerykańskiej jest procesem ciągłym. Jego zakończenie jest planowane za kilka lat. Początkowo planowano jego zakończenie w 2011 roku. Gwardia Narodowa miała być przeorganizowana w 2008 roku. Nowe plany wydłużają ten proces. Dodatkowo problemem jest brak dostępnych aktualnych źródeł. Często źródła wojskowe nie podają informacji o zmianach organizacyjnych. Informacje takie pojawiają się natomiast w lokalnej prasie lub na stronach internetowych kongresmanów i senatorów. Jeszcze do niedawna bardzo wartościowym źródłem były strony www.1800goguard.com. Zamieszczano tam listy jednostek gwardii narodowej poszczególnych stanów. Niestety strona została niedawno zmieniona i nie mogę już tam znaleźć potrzebnych informacji.
Wyszukiwanie zmian jest bardzo czasochłonne. Liczę w związku z tym na pomoc forumowiczów. Zapewne wiele faktów zostało przeze mnie przeoczonych. Wszystkie uwagi nt. temat są mile widziane. W miarę możliwości przedstawiony materiał będzie uzupełniany i aktualizowany. Obecny przedstawia, według uzyskanych informacji, stan na koniec 2007 roku.

Z góry przepraszam na literówki. Tekst jest dwujęzyczny. Nie jestem w stanie, pomimo kilkunastokrotnego sprawdzania, wychwycić wszystkich błędów. Nazwy jednostek podaję po angielsku.

Konrad Banach
 
Posty: 2
Rejestracja: 23 sie 2007, 02:00

Wróć do Wiedza i materiały

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość